Az elmúlt évek kutatásai egyértelműen bizonyítják, hogy az általános egészségi állapot és a szájüregi egészség ugyanazon érme két oldalát képviselik. Különösen igaz ez a fogágybetegség (parodontitis) és a cukorbetegség (diabetes mellitus) kapcsolatára.
A krónikus megbetegedések közül a fogágybetegség és a 2-es típusú cukorbetegség egyre több embert érint világszerte. Csak Németországban közel 20 millió páciens szenved kezelést igénylő fogágybetegségben, kb. 50 százalékuknál súlyos állapotot diagnosztizáltak. A kimutatások alapján mintegy 6 millió diagnosztizált cukorbeteg él az országban, de a szakértői becslések szerint a be nem jelentett esetek száma mindkét betegség esetén szignifikánsan magasabb.
Az arányokat nézve ezek a mutatók Magyarországon még elszomorítóbbak. Itthon tízből nyolc felnőtt szenved valamilyen szintű fogágybetegségben, és közel 800 ezer diagnosztizált cukorbeteget regisztráltak, mellettük további 500 ezer lehet azoknak a száma, akik valójában betegek, de nem tudnak róla.
A kutatások szerint a fogággyal kapcsolatos egészségügyi problémák nagy része a cukorbetegségre vezethető vissza. A diabéteszben szenvedőknél háromszor nagyobb valószínűséggel alakul ki valamilyen fogágybetegség, mint az egészséges embereknél. Az összefüggés egyaránt fennáll az 1-es és a 2-es típusú (másnéven időskori) cukorbetegségnél.
A fogágybetegségek kialakulásában fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozás. Ha a páciens cukorbetegsége jól kontrollált, az nem jelent megnövekedett kockázatot a fogágybetegségekre nézve. Ezzel szemben a nem megfelelően ellenőrzött vércukorszintnél jelentősen megnő a fogak körüli csontpusztulás és a fogelvesztés esélye.
Meglévő parodontitis esetén a kezelés sikere a vércukorszint megfelelő szabályozásától is függ. Jó hír, hogy a jól kezelt cukorbetegek hasonlóan jól reagálnak a parodontális kezelésre, mint a nem cukorbeteg páciensek.
A megfelelően beállított vércukorszint biztosítja a parodontális terápia hosszútávú sikerét. Ugyanez a kapcsolat fordítva is fennáll: a fogágybetegségek megfelelő kezelése jótékony hatással lehet a cukorbeteg páciensek vércukorszint szabályozására. A kezeletlen, súlyos ínygyulladás ugyanis megnövelheti a vércukorszintet.
Ahogy a fogbetegségek többségénél tapasztalhattuk, itt is igaz, hogy a megelőzés jelenti a kezelés sikerének felét.
Forrás: Német Parodontológiai Társaság (DG PARO) / Német Diabetes Társasággal (DDG)