Szomorú képet festenek a magyar lakosság orális egészségi állapotáról az elmúlt évtizedekben végzett kutatások. A statisztikák alapján itthon egy átlagos felnőttnek csak tíz ép foga van, a többi szuvas, tömött vagy hiányzik.
A világ leggyakoribb népbetegségének a fogszuvasodás számít. Ezt az állítást támasztja alá az a döbbenetes adat, hogy az emberiség közel 95 százalékának valamilyen szempontból nem egészséges a fogazata. A betegség sajnos Magyarországon is szép számban szedi áldozatait, ami elsősorban táplálkozásbeli okokra, a hiányos szájhigiéniai ismeretekre és szokásokra, az alkoholizmusra és a dohányzásra vezethető vissza.
Sok fogunk hiányzik
A nemzetközi összehasonlításokban az ország kifejezetten rosszul áll. Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO által bő egy évtizeddel ezelőtt végzett felmérés szerint a kontinensen a magyar szájakban található szuvas fogak aránya az egyik legmagasabb. Elszomorító a helyzet akkor is, ha a fogak számát vizsgáljuk. Egy magyar felnőtt fogsorában átlagosan 10 egészséges fog található és közel ugyanennyi hiányzik belőle. A hiányzó fogak magas száma jól mutatja, hogy a 2000-es éveket megelőzően a kezelések alkalmával alkalmazott elsődleges eljárás a foghúzás volt. Összehasonlításképpen: a jelentősen jobb adatokat felmutató Svédország esetében átlagosan 4 hiányzó fogról lehet csak beszélni.
Riasztó statisztikai adat az is, hogy a magyar felnőtt lakosság mintegy 8 százalékának már egy saját foga sincs meg. Ezzel szemben a minden szempontból egészséges fogsorral rendelkezők aránya csupán 0,5 százalék.
Fogszuvasodás és fogágybetegségek
A problémák gyökere a gyerekkorra vezethető vissza. Magyarországon a hatéveseknek csak közel 40 százaléka mondhatja el magáról, hogy nem szenved fogszuvasodástól. Fogsorukban átlagosan 4 szuvas fog található, ami az egyik legrosszabb adat Európában. Svájcban például ugyanez az érték kevesebb mint egy. A fogágybetegségek tekintetében szintén lehangoló a helyzet: a tizenkét éves gyermekek közel 70 százaléka szenved ezektől.
Régen volt az utolsó átfogó vizsgálat
A magyar lakosság szájhigiéniás szokásaira és szájüregi állapotára vonatkozóan 18 évvel ezelőtt, 2003-ban indult átfogó, az ország teljes területére kiterjedő, reprezentatív vizsgálat. A Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának munkatársai által összegyűjtött adatokból többek között kiderült, hogy a megkérdezettek csupán egyharmada látogatta rendszeresen a fogorvosi rendelőket, míg 12 százalékuk öt éve nem járt fogorvosnál. A felmérés arra is rávilágított, hogy a magyar nők többször mosnak fogat naponta, és gyakrabban járnak megelőző fogorvosi vizsgálatokra. A fogmosás gyakoriságával kapcsolatban kapott válaszok alapján kijelenthető, hogy a magasabb iskolázottsággal rendelkezők gyakrabban tisztítják fogsorukat.
A felsoroltakon túl a vizsgálat általánosságban megmutatta, hogy a magyar lakosság orális egészségi állapota kritikus szinten van. Szakértői konszenzus van abban, hogy nagy változás az azóta eltelt több mint másfél évtizedben sem következett be, így a 2004-ben publikált eredmények megközelítőleg ma is érvényesek. Ezt támasztják alá az elmúlt években végzett, nem reprezentatív kutatások és az iDentity Clinic Budapest specialistáinak tapasztalata is.