Közérzetünket alapvetően meghatározza, hogy mennyit merünk nevetni és mosolyogni, ha azonban sárgák a fogaink, az ettől való félelem akadályozhatja szociális életünket, és csökkentheti az önbizalmunkat. A professzionális fogfehérítésnek hála van megoldás arra, hogy ebből az ördögi körből kikerüljünk és újra teljesértékű életet éljünk egy ragyogó, egészséges fogazat birtokában.
Mitől lesznek sárgák a fogaink?
Noha mindannyian fényes és egészséges fogsort szeretnénk a vonzó mosolyért, fogaink a kor előrehaladtával és az életviteli szokásaink függvényében elszíneződnek. Fogazatunk természetes árnyalata széles skálán mozog, ám annak sajátos tónusáért nem a fogzománcunk, hanem elsősorban az alatta található keményszövet, a dentinréteg a felelős. Ám hiába átlátszó kezdetben, a fogzománc a szájüregbe kerülő különféle anyagok miatt és az életmódunkból adódóan idővel elszíneződhet.
Íme, néhány ok, ami felelős a fogaink elszíneződéséért
Genetikai tényezők mellett meghatározó, hogy mennyire ápoljuk fogainkat, milyen ételeket és italokat (kávé, vörösbor) fogyasztunk, valamint az is, hogy dohányzunk-e. Számos élénk színű étel is felelős lehet fogzománcunk károsodásáért, ezek közé tartozik a szójaszósz, a magas savtartalmú paradicsomszósz vagy éppen az élénkpiros cseresznye. A fogak sárgulását emellett például fogcsikorgatás vagy különböző gyógyszerek, köztük antibiotikumok, antihisztaminok, vérnyomáscsökkentők, illetve antipszichotikus készítmények is okozhatják.
Hogyan történik a fogfehérítés?
Az első lépésben a páciens fogainak és ínyének egészségi állapotát kell megvizsgálni, elemezni. A fogfehérítés előfeltétele, hogy aktív szuvasodás ne legyen a szájüregben, illetve, hogy a fogak fogkő és lepedék mentesek legyenek. Ezután lehet meghatározni, hogy mely kezelés a célravezető. Alapvetően kétféle irány létezik: a rendelői és az otthoni fogfehérítés, illetve ezek kombinációja.
A rendelői fogfehérítés esetében magas hatóanyag koncentrációjú, erős oxidálószereket alkalmazunk, amelyek gyorsan és intenzíven fejtik ki hatásukat, ezért ezeket biztonsági okokból nem lehet otthon használni. Ennek a fogfehérítési eljárásnak az előnye, hogy mindössze egy alkalomra van szükség és azonnali hatást nyújt.
Az otthoni fogfehérítés előzményeként a páciens fogazatáról lenyomatot vesznek. Az ez alapján készített fehérítő sínbe kell a fogfehérítő zselét tölteni, és az orvos által meghatározott ideig, illetve módon viselni.
Károsítja-e a fogakat a fogfehérítés?
Fontos hangsúlyozni, hogy a fehérítés nem károsítja a fogakat, a fogzománcot, az oxidálószerektől, vagyis a peroxidoktól ilyen értelemben nem kell tartani. A manapság igen népszerű peroxidmentes fogfehérítő szerek ezzel szemben veszélyt jelenthetnek a felhasználókra. Egyrészt azért, mert orvosi kontroll nélkül, könnyen hozzá lehet jutni ezekhez a vegyszerekhez, másrészt azért, mert alacsonyabb hatásfokkal működnek, ezért a látható eredmény elérése érdekében könnyű túlzásba esni az alkalmazásukat illetően.
Meddig tart a fogfehérítés hatása?
Akár 1-2 éven keresztül is megőrizhető a fogfehérítéssel elért eredmény, ám ez az életmódunkon is múlik, hiszen a korábban említett szokások jelentősen lerövidíthetik a kezeléssel elért hatás idejét. Éppen ezért a fogfehérítést követően is fontos, hogy ügyeljünk szájhigiéniánkra, a rendszeres és alapos fogmosásra. Emellett célszerű évente legalább kétszer felkeresnünk fogorvosunkat professzionális tisztítás és vizsgálat céljából. E látogatások alkalmával nemcsak a fogaink állapotáról, hanem a fogfehérítési módszerekről is bővebben tájékozódhatunk.
Fogfehérítéssel kapcsolatos szolgáltatásainkról ezen az oldalon lehet bővebben olvasni.