Ápolt tejfogak a maradó fogak egészségéért
Az egészséges tejfogak nem csak szépek, de nélkülözhetetlenek a helyes hangképzésben, a harapási és rágási szokások kialakulásában, és helyfenntartó szerepükkel meghatározzák a maradó fogak későbbi pozícióját is. Ezért fontos, hogy már az első tejfogak megjelenésével egy időben kialakuljon a megfelelő szájápolási rutin, amelynek elsajátításához érdemes szakember segítségét kérni.
Kisgyermekek esetében a fogak ápolása elsősorban a szülők felelőssége. Ők azok, akik saját szájápolási szokásaikkal jó példát mutathatnak. A maradó fogak egészségének megalapozása gyermekkorban, a tejfogak megfelelő ápolásával és a rendszeres fogászati szűréssel kezdődik. A gyermekek egészséges fogazatának megőrzése érdekében érdemes ezt a rutint minél előbb beépíteni a hétköznapokba.
szakmai tapasztalat
diagnosztika
szakértője
Akkreditált fogászati
képzőcentrum orvosok számára
FONTOS A SZÜLŐI PÉLDA A SZÁJÁPOLÁSI SZOKÁSOK KIALAKÍTÁSÁNÁL
Félelem a fogorvostól
Gyermekként az első fogászati élmények nagyon meghatározóak. Akár már az első fogak megjelenése után érdemes ellátogatni a fogorvoshoz. A rendszeres ellenőrzés amellett, hogy megelőzi a fogászati problémák kialakulását, elősegíti, hogy egy későbbi, tényleges beavatkozás alkalmával a gyermek nyugodt maradjon, és bizalommal forduljon az orvosa felé. Célunk egy olyan barátságos és nyugodt légkör megteremtése, amelyben a kicsik jól érzik magukat. Annak érdekében, hogy a rendszeres fogászati ellenőrzés hamar rutinná váljon, és az időben észrevett elváltozások kezelésével a gyerekeknek kevesebb időt kelljen a fogászati székben tölteniük, már az első tejfogak előbújásától fogva várjuk pácienseinket.
AZ ELSŐ FOGÁSZATI ÉLMÉNYEK NAGYON MEGHATÁROZÓAK
Úgyis kiesik
Sok szülőben él az a tévhit, hogy a tejfog szuvasodása csak átmeneti probléma, amely a fogváltással automatikusan megszűnik. Amellett, hogy a szuvas fog fájdalmat okozhat a gyermeknek, a baktériumok a beteg tejfog melletti maradó fogakra is káros hatással lehetnek. A tejfogak a maradó fogak esetében úgynevezett helyfenntartó szereppel bírnak.
A korán elveszített tejfogak hatására átrendeződhet a fogazat, a maradó fogak torlódhatnak, ami kusza fogsorhoz vezet. Ebben az esetben később szinte biztosan szükség lehet fogszabályozására.
Budapesten a Móricz Zsigmond körtérnél
Miért válaszd az iDentity Clinic fogászati klinikát?
- Kezeléseinket fájdalommentesen végezzük
- A legfejlettebb diagnosztikai eszközökkel dolgozunk.
- Pontosan azt a kezelési tervet kapod, amire szükséged van.
- Mindent elmagyarázunk, minden kezelési alternatívát megmutatunk.
A tejfogak fogászati kezelése
A gyermekfogászati ellátás elsősorban a megelőzésre, az ép fogak állapotának megőrzésére épül. A prevencióban kiemelt szerepet játszhat a panoráma röntgen, amely akár már 5-6 éves korban is elkészíthető. A felvételen ekkorra az összes maradó fog zománcsapkája látható, ami alapján a gyermekek türelméhez igazodva egyénre szabott szájhigiénés és terápiás terv alakítható ki.
A tejfogak és a maradó fogak leggyakoribb megbetegedése a szuvasodás. A fogak előbújásukkor vannak legjobban kitéve a szuvasodás veszélyének. A frissen előtört fog zománca puhább, és csak fél-egy évvel az előtörés után szilárdul meg annyira, hogy megfelelő védelmet nyújtson. A rágófelszín korai szuvasodása könnyen megelőzhető a rágófogak barázdázásával.
Fogkőképződés gyermekkorban
A fogkőképződés már gyermekkorban kialakulhat. A fogkő a „megkövült” lepedékből épül fel, és hatással van a szájüreg baktériumflórájára, ezáltal a szuvasság kialakulására. A kezdeti szuvasság sokszor még panaszmentesen fejlődik, nagy részüket a fogorvosi székben fedezik fel. Ezek többségénél egy egyszerűbb töméssel, gyakran érzéstelenítést sem igénylő kis beavatkozással ellátható a tejfog.
Ha a szuvasság már szabad szemmel is látható, a fog mélyebb rétegei is érintettek. A szuvasodás a tejfogazatban gyorsan terjedhet, ezzel fogbélgyulladás vagy akár fogbélelhalás is kialakulhat. Ez igen fájdalmas lehet, ráharapási, illetve akár étkezési nehézséget, vagy lázat, alvási zavarokat is okozhat. A gyermek állcsontjának anatómiai felépítéséből (puhább csontozat) adódóan a gyulladás könnyebben terjed, különböző mértékű arcduzzanatot okozva.