fbpx

ENDODONCIA – GYÖKÉRKEZELÉS

ENDODONCIA - GYÖKÉRKEZELÉS

A fogak megtartására sokszor az utolsó lehetőséget jelentő beavatkozást endodontus specialistáink végzik. Ha a gyökérkezelést precízen készítik el, akkor egy életre szóló megoldást nyújt a páciensnek.

A GYÖKÉRKEZELÉSRŐL ÁLTALÁBAN

A gyökérkezelés, vagy másnéven endodoncia, az egyik legösszetettebb fogászati eljárás. Egy olyan aprólékos, nagy odafigyelést és alapos felkészülést igénylő, többlépcsős gyógyítási folyamat, amelynek során a legapróbb hiba vagy hanyagság is veszélyeztetheti a beavatkozás sikerét. Végrehajtásához tapasztalt szakemberre, precíz diagnosztikára, fejlett technológiára, valamint modern eszközökre és anyagokra van szükség.

A gyökérkezelés az időigényessége mellett pont az alkalmazott eszközök, anyagok és technológia miatt számít viszonylag költséges műveletnek. Az iDentity Clinic Budapest csapatának endodontus szakembereinek felkészültsége és tapasztalata a garancia arra, hogy az eljárás költsége nem jelent kidobott pénzt pácienseink számára.

NINCS JOBB A SAJÁT FOGNÁL

A gyökérkezelés általában a sokadik lépése annak a folyamatnak, ami az adott fog megmentésére irányul. Azért érdemes ezt a küzdelmet felvállalni, mert a saját fognál még a legképzettebb szakember sem képes jobbat alkotni.

Ha a gyökérkezelést precízen, a szakma szabályainak megfelelően, jól készítik el, akkor az egy életre szóló megoldás lehet a páciens számára. Gyakran találkozni olyan véleményekkel, hogy ez az eljárás felesleges, hiszen a húzást úgysem lehet elkerülni. Ez azonban nem igaz. Ha mégis húznak, akkor az esetek nagy többségében implantátum vagy valamilyen egyéb fogpótlás jöhet szóba, de ezek mind rosszabb megoldásnak számítanak a saját fognál.

Annak ellenére, hogy a gyökérkezelt fog nem vitális, vagyis nincs benne vérkeringés és ideg, megőrzi nyomásérzékenységét, ami fontos visszajelzés aktuális állapotát illetően. Lényeges tulajdonsága az is, hogy egy olyan élőszövetről van szó, aminek megmarad a regenerációs képessége, vagyis képes a gyógyulásra.

MIKOR VAN SZÜKSÉG GYÖKÉRKEZELÉSRE?

Az eljárást a fogakat érő baleseti hatások helyrehozatalának részeként is alkalmazzák, de leggyakrabban az előrehaladott szuvasodás miatt a foggyökér csatorna csúcsán fellépő gyulladás megszüntetése érdekében van rá szükség.

Ha maga a fogszuvasodás eléri a fogbelet és az ideget, akkor az ott található szövetek fokozatosan pusztulásnak indulnak. Ez kiváló táptalajt jelent a baktériumoknak, amelyek szaporodni kezdenek, és a gyökércsatornán keresztül idővel elérik a gyökércsúcsot. Itt bejutnak az úgynevezett periapikális térbe, ahol a csontszövet gyulladását okozzák, ami nagy fájdalommal járhat. A folyamat eszkalálódása során góc alakul ki, amelyet a szervezet nem képes legyőzni.

A GYÖKÉRKEZELÉS ELSŐ LÉPÉSEI

Az eljárás első lépéseként általában a fog koronaív részéről, a szájüreg irányából feltárjuk a gyökércsatornákat, amelyeket mechanikusan, gépi módszerekkel és gyökérkezelő tűk segítségével tágítunk és tisztítunk, hogy a fertőzött fogszövetet eltávolítsuk. Ez minden esetben összekapcsolódik egy alapos kémiai tisztítással, amelyet öblítő szerekkel és sterilizáló folyadékokkal végzünk. Ezt az esetenként több alkalmat is igénylő műveletet egészen addig ismételgetjük, amíg a gyökércsatornákat teljesen fertőtlenítettük.

Az egyes alkalmak között speciális gyógyszeres zárást teszünk a gyökércsatornára, aminek szintén sterilizáló, fertőtlenítő hatása van.
Attól függően, hogy metszőfog, szemfog, kisőrlő vagy nagyőrlő fogról van szó, a gyökércsatornák száma változó. A kezelés hosszát, vagyis azt, hogy hány alkalommal kell a páciensnek a fogorvosi székbe ülnie, a csatornák száma mellett elsősorban a gyulladás mértéke határozza meg.

A GYÖKÉRTÖMÉS KÉSZÍTÉSÉNEK FÁZISA

Ha a panaszok és a tünetek megszűntek, valamint a gyökércsatorná(ka)t is sikerült megfelelően kitisztítani, kiszárítani, akkor sor kerülhet a gyökértömés elkészítésére. Ez egy precíz folyamat, amelynek során ügyelni kell arra, hogy a tömés elérjen a gyökércsúcsig és teljesen lezárja a gyökércsatornát, mert csak így biztosítható, hogy a baktériumoknak ne legyen terük a szaporodásra. Ha ez nem sikerül, akkor a foggyökér csúcsán újabb gyulladás alakulhat ki.

Kezelőnkben speciális injektálható obturációs rendszert alkalmazunk a gyökértömésekhez. Ez egy olyan meleg guttapercha technika, amellyel nem csak az egyedi anatómiával rendelkező csatornák, hanem a csatorna összeköttetések és az oldalcsatornák is teljesen, hézagmentesen betömhetők.

FELÉPÍTMÉNY A GYÖKÉRKEZELÉS UTÁN

Ha lezárult a gyökérkezelés fázisa, és a fog endodonciai nézete, belseje megfelelő, valamint maga a fogtartó csontszerkezet gyulladásmentes és intakt, akkor a protetikai felépítmény elkészítése a következő lehetséges lépés. Erre több okból is szükség lehet. Mivel a gyökérkezelt fognak nem lesz saját vérkeringése és beidegzése, emellett általában a maradék foganyag is nagyon kevés, ezért törékennyé válik, így a kezelés elkészülte után koronával vagy a teljes rágófelszínt fedő esztétikus betéttel javasolt ellátni. Csak ezen a módon válik teljes értékűvé és tartóssá.

Rendelőnkben az esetek többségében korona alkalmazását javasoljuk, mert az abroncsszerűen fogja körbe a fogat, így megakadályozza a letöréseket és a szerkezeti sérüléseket. Ezen felül attól függően, hogy mennyi foganyag hiányzik a gyökérkezelt fog korona részéből, egyedi értékelést követően a gyökércsatornába fémből vagy üvegszálból készült csapot helyezünk be. Ez megerősíti a gyökér és a felépítmény közötti kapcsolatot és ellenállóbbá teszi a fogat.

STERIL KÖRÜLMÉNYEK

A gyökérkezelés egy steril beavatkozás, melynek során kiemelten fontos, hogy a kezelt területet megfelelően izoláljuk. Ebben nyújt nagy segítséget az úgynevezett nyálrekesz (kofferdam), amely egy fogra rögzülő gumilepedő. Ez amellett, hogy növeli az eljárás hatékonyságát, a páciensek számára is biztonságosabbá és kényelmesebbé teszi a körülményeket.

A gumilepedő teljes mértékben izolálja a kezelt területet, amelyet elzár a szájüregtől, így a nyálban található baktériumok nem juthatnak be a fertőtlenítés alatt álló gyökércsatornákba. A lepedő azoknak a fertőtlenítő- és öblítőszerek káros kémiai hatásától is megvédi a pácienst, amelyeket a beavatkozás során használunk.

Fontos szót ejteni még a gépi gyökértágítás során használt tűkről is, amelyek speciális anyagból készülnek. Mivel az eljárás alatt ezek anyagszerkezete nagy eséllyel megváltozik, egy tűt csak egyszer alkalmazunk.

Elérhetőségek

Telefonszám:
+36 70 733 5333
Cím:

1117 Budapest, Móricz Zsigmond Körtér 15.
3. emelt 8. ajtó • Kapucsengő: 31

Kérjen ingyenes visszahívást

Kollégánk 24 órán belül (munkanapon) felveszi Önnel a kapcsolatot!